Pro inspiraci na Slovensko

nemo mich 2V souvislosti s plánem Pardubického kraje vybudovat v Pardubicích a Ústí nad Orlicí centrální urgentní příjmy navštívili hejtman Martin Netolický a radní pro oblast zdravotnictví Ladislav Valtr novou nemocnici Štefana Kukury ve slovenských Michalovcích. Ta je první všeobecnou nemocnicí, která byla na Slovensku postavena téměř po 30 letech a je součástí sítě nemocnic Svět zdraví patřící do skupiny Penta.

Případ nemocnice v Michalovcích je do jisté míry obdobný jako naše nemocnice v Pardubicích a v Ústí nad Orlicí, jelikož stará nemocnice byla rovněž pavilonová, špatně udržovatelná a již neodpovídala modernímu zdravotnictví. Soukromý investor, který je součástí nadnárodní sítě provozující nemocnice a polikliniky také v České republice a v Polsku, se rozhodl na místě původního zařízení postavit zcela novou nemocnici za celkovou částku přibližně 900 milionů korun. Doba výstavby včetně projektování byla čtyři roky,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který zástupce nemocnice a společnosti Svět zdraví seznámil s fungováním současného krajského zdravotnictví včetně fúze pěti zdravotnických zařízení do jedné akciové společnosti. „Možnosti soukromého investora jsou samozřejmě jiné než v případě krajské samosprávy, a to nejen co se týká finančních možností, ale také postupů pro výběr dodavatele, nákup materiálu a technického vybavení. Je však důležité, abychom se hlouběji seznámili s fungováním zařízení, které svojí velikostí odpovídá nemocnici v Ústí nad Orlicí,“ řekl hejtman Martin Netolický, který se v minulosti seznámil s provozem urgentních příjmů ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové či rakouském Badenu nedaleko Vídně.

nemo mich 1Jednou z technických vymožeností nové nemocnice je automatický systém podávání léčiv. „Jedná se o unikátní systém, který nemá ve střední Evropě obdobu. Vše je nastavené tak, že poté, co lékař předepíše jednotlivá léčiva pacientům, jsou automaticky nadávkována a zabalena. Před distribucí pacientům funguje několikanásobná důsledná kontrola tak, aby nedošlo k žádnému problému,“ sdělil hejtman Netolický.

Navzdory tomu, že se jedná o všeobecnou nemocnici, poskytuje také náročnější zdravotní péči než je obvyklé u regionálních zdravotnických zařízení. „Nemocnice se prioritně zaměřuje na akutní případy v oborech jako je chirurgie, urologie, traumatologie a ortopedie. Velký prostor je věnován pediatrii a interním oborům s důrazem na neurologii včetně léčby cévních mozkových příhod, pneumologii a urgentní medicíně. Nemocnice působí rovněž jako onkologické centrum pro východní Slovensko,“ uvedl krajský radní Ladislav Valtr.

Společným problémem českého i slovenského zdravotnictví je nedostatek kvalifikovaného personálu. „Stejně jako v našich nemocnicích je i zde problém s nedostatkem zdravotních sester a vybraných medicínských oborů. Slovenskou nevýhodou v tomto smyslu je navíc i velké množství zdravotnických zařízení poskytujících akutní lůžkovou péči. Téměř každé okresní město má svoji nemocnici, která je však často téměř prázdná. Jedná se o pozůstatek bývalého režimu, kdy byla tato zařízení stavěna bez ohledu na ekonomickou výhodnost provozu,“ sdělil krajský radní pro oblast zdravotnictví Ladislav Valtr. (pak)

 

Pardubický kraj

logo1

Hejtman: Martin Netolický (ČSSD)
Krajské město: Pardubice
Rozloha: 4519 km2
Počet obyvatel: 758548
Hustota zalidnění: 171 obyvatel/km2
NUTS: Severovýchod
Radní: Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj), Michal Kortyš (ODS), Bohumil Bernášek (ČSSD), Václav Kroutil (ČSSD), Pavel Šotola (Koalice pro Pardubický kraj), Hana Štěpánová (STAN), Ladislav Valtr (ODS), René Živný (Koalice pro Pardubický kraj)
Koalice: ČSSD, KPK a SPOZ
Počet obcí s rozšířenou působností: 15
Počet členů rady: 9
Počet členů zastupitelstva: 45

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2019 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji