Vondrák: nerozhodovali jsme se obchodně, ale lidsky

MSK tibetMoravskoslezský kraj se v sobotu 10. března 2018 oficiálně připojí ke kampani Vlajka pro Tibet. Vlajka, která poukazuje na porušování lidských práv, bude vlát před sídlem krajské vlády na ulici 28. října 117 v Ostravě celou sobotu, a to už od pátečního odpoledne.

Vlajka pro Tibet je každoroční mezinárodní kampaň konaná na výročí Tibetského národního povstání. Akce vznikla v západní Evropě v polovině devadesátých let minulého století a v roce 1996 se k ní přidala i Česká republika. Počet zapojených obcí, měst, městských částí nebo krajů každoročně narůstá, vloni jich bylo v republice 752. Letos poprvé vlajku vyvěsí i Moravskoslezský kraj.

Obyvatelům Tibetu hrozí za vyvěšení tibetské vlajky až několikaleté tresty vězení. Nám možná útoky opozice nebo novinářů. Troška tohoto nepohodlí za možnost vyjádřit svůj upřímný postoj přece stojí. Mohou zaznít názory, že vyvěšení vlajky je pouhým gestem, které nic nezmění. Tuto iniciativu ale vnímám nejen jako projevení solidarity Tibetu, ale hlavně jako symbolickou podporu všem lidem, kteří nežijí ve svobodné společnosti. Vždyť i my tuto zkušenost sami máme z nedávné doby. Proto jsme s vedením kraje nerozhodovali obchodně, ale lidsky,“ řekl hejtman kraje Ivo Vondrák a vysvětlil, že rozhodnutí vlajku vyvěsit, vzniklo jako reakce na aktuální vývoj dění ve světě i v republice. (msk)

 

Moravskoslezský kraj

sym logo

Hejtman:  Ivo Vondrák (ANO)
Krajské město: Ostrava
Rozloha: 5427 km2
Počet obyvatel: 1259791
Hustota zalidnění: 230 obyvatel/km2
NUTS: Moravskoslezsko
Radní: Lukáš Curylo (KDU-ČSL), Jakub Unucka (ODS), Jaroslav Kania (ANO), Martin Gebauer (ANO), Jan Krkoška (ANO), Jarmila Uvírová (ANO), Stanislav Folwarczny (ODS), Jiří Navrátil (KDU-ČSL), Vít Slováček (KDU-ČSL), Radomíra Vlčková (ANO)
Koalice: ČSSD a KSČM
Počet obcí s rozšířenou působností: 22
Počet členů rady: 11
Počet členů zastupitelstva: 65

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2019 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji