Loňská úspora: 89 milionů korun

 MES4500Hmatatelné úspory přináší podle vedení Moravskoslezského kraje jeho rozhodnutí řídit úřad a příspěvkové organizace podobně jako holding. Ročně díky tomu kraj prý ušetří desítky milionů korun.

Moravskoslezský kraj zavedl standardy korporátního řízení a přijal koncepci poskytování sdílených služeb. Pro celou korporaci zároveň spustil elektronický nákupní systém. Krajský úřad tak není jen správním úřadem vykonávajícím administrativu, ale staví se i do role ústředí korporace, která zahrnuje krajem zřízené a založené organizace různých odvětví.

Moravskoslezský kraj je jedním z prvních v České republice, který se k takovému kroku odhodlal. Staráme se o krajský majetek s péčí řádného hospodáře, zajišťujeme chod krajského úřadu a vlastních příspěvkových organizací tak, aby byly schopny na vysoké úrovni zabezpečovat služby pro občany, a zároveň abychom šetřili peníze daňových poplatníků. Díky sdíleným službám jsme za loňský rok ušetřili 89 milionů korun,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Uplatňování principů korporátního řízení se stalo běžnou součástí každodenní praxe krajského úřadu a příspěvkových organizací Moravskoslezského kraje. Je zcela běžné, že telefonujeme za výjimečné tarify, energie nakupujeme na burze, majetek je výhodně pojištěn korporátní smlouvou, spotřební a zdravotnický materiál včetně potravin a některých služeb nakupujeme ve vlastním e-shopu. Proto neutrácíme zbytečně desítky milionů korun ročně a tyto peníze můžeme smysluplněji investovat do správy veřejného majetku a rozvoje poskytovaných služeb občanům,“ konstatoval ředitel krajského úřadu Moravskoslezského kraje Tomáš Kotyza.

Dodal, že nejvíce kraj v loňském roce ušetřil na energiích. „Centralizovaným nákupem elektřiny a plynu na Českomoravské komoditní burze v roce 2017 dosáhne úspora z rozsahu částky 40,5 milionu korun. Do nákupu energií se kromě 210 krajských organizací zapojily i 4 obce se svými organizacemi. Stejným způsobem, tedy sdruženým nákupem pro celou korporaci, se nám podařilo dojednat cenu s mobilním operátorem za telekomunikační služby. Ušetřili jsme tak 14,5 milionu korun,“ upřesnil ředitel krajského úřadu Tomáš Kotyza.

Do elektronického nákupního portálu, jehož katalog obsahuje 7262 položek, je kromě krajského úřadu a jedné obchodní společnosti zapojeno  220 příspěvkových organizací kraje. „Ročně pro celou korporaci nakoupíme kancelářské potřeby za 6 milionů korun a další spotřební zboží za 43,5 milionů korun. Tím, že nakupujeme ‚ve velkém‘, ušetříme zhruba 14,5 milionů korun. Stejný postup se vyplácí i například v oblasti pojišťovnictví, kde máme velmi výhodně pojištěn nemovitý i movitý majetek kraje, profesní odpovědnost krajských nemocnic a služební auta. Na pojištění tak ročně ušetříme 20 procent z celkových nákladů na pojistné,“ řekl ředitel krajského úřadu Tomáš Kotyza s tím, že kraj šetří i na nákupech licencí pro korporaci, pohonných hmotách, nájmech nebo třeba na platbách za školení zaměstnanců.

Letos se soustředíme na zdokonalení a zkvalitnění existujících služeb a začneme postupně zavádět sofistikovanější a náročnější projekty. Například jednotný personální a mzdový systém pro Moravskoslezský kraj, na který už byla schválena dotace z Evropské unie. Podali jsme také žádost o dotaci z evropských fondů na jednotný evidenční systém sbírek a publikační portál, pracujeme na standardizaci e-mailových služeb a zálohování dat krajské korporace a dalších projektech, které reflektují zvýšené nároky na kyberbezpečnost a ochranu osobních údajů,“ vyjmenoval ředitel krajského úřadu Tomáš Kotyza. (msk)

 

Moravskoslezský kraj

sym logo

Hejtman:  Ivo Vondrák (ANO)
Krajské město: Ostrava
Rozloha: 5427 km2
Počet obyvatel: 1259791
Hustota zalidnění: 230 obyvatel/km2
NUTS: Moravskoslezsko
Radní: Lukáš Curylo (KDU-ČSL), Jakub Unucka (ODS), Jaroslav Kania (ANO), Martin Gebauer (ANO), Jan Krkoška (ANO), Jarmila Uvírová (ANO), Stanislav Folwarczny (ODS), Jiří Navrátil (KDU-ČSL), Vít Slováček (KDU-ČSL), Radomíra Vlčková (ANO)
Koalice: ČSSD a KSČM
Počet obcí s rozšířenou působností: 22
Počet členů rady: 11
Počet členů zastupitelstva: 65

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2019 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji