Piráti chtějí pro opoziční strany poměrné zastoupení ve vedení výborů

piratiVedoucí pozice ve sněmovních výborech by si měly opoziční strany rozdělit dle systému poměrného zastoupení ve Sněmovně. „Voliči rozhodli o rozložení sil, dle tohoto klíče bychom si měli diskutovat i o rozdělení čelních funkcí ve výborech. Znovu opakuji, že sněmovní výbory jsou významným prvkem našeho demokratického systému. Plní kontrolní funkci a jsou zcela nezastupitelné v legislativním procesu. Pokud menšinová vláda ANO bude kontrolovat veškerá ministerstva, pak bychom rádi diskutovali o svěření vedení výborů do rukou opozičních stran,“ říká předseda Pirátů Ivan Bartoš.

 

Podle jednacího řádu Sněmovny je předseda dolní komory automaticky předsedou Organizačního výboru. Tento jediný výbor by připadl nominantovi ANO, zbylých 17 výborů by se mělo podle návrhu Pirátů spravedlivě rozdělit mezi opoziční strany na základě získaných mandátů. ODS by podle návrhu jako nejsilnější opoziční strana získala čtyři předsedy výborů, Piráti a SPD po třech, ČSSD a KSČM dva a KDU-ČSL, TOP 09 a STAN po jednom. Žádná z parlamentních stran nemá být dle Pirátů opomenuta. S tím nepočítá návrh hnutí ANO, dle něhož nepřipadne vedení výboru hned dvěma stranám – TOP 09 a STAN.

Piráti deklarují zájem o vedení tří z těchto pěti výborů:

Bezpečnostní výbor, o jehož vedení usiluje předseda Ivan Bartoš. Hlavním úkolem je dohled nad politickou nezávislostí policie a odvaha vyšetřovat korupční kauzy mocných a dosud nedotknutelných. O vedení Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj usiluje Ondřej Profant, alternativou je předseda strany Bartoš. Hlavními úkoly nadcházejícího období jsou elektronizace státní správy a zrušení výjimek v registru smluv, jakou má nyní ČEZ. (V případě politické neshody nad předsedou Bezpečnostního výboru chtějí Piráti předsedu Ivana Bartoše ve vedení Výboru pro veřejnou správu a post předsedy Podvýboru pro veřejnou správu a e-Government by obsadil Ondřej Profant.) Do vedení Výboru pro životní prostředí Piráti prosazují Danu Balcarovou. Stěžejním tématem je za Piráty postupné zrušení podpory biopaliv, vrácení občanům právo kontrolovat práci úřadů, konkrétně vyjadřovat se skrze spolky v řízeních o stavbách a dalších záměrech ovliňujících kvalitu životního prostředí, dále pak zvýšit poplatky z těžby surovin.  Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu by měl za Piráty vést Lukáš Bartoň. Avizovaným cílem je navýšení výdajů na vzdělávání alespoň na úroveň EU, tj. 5 % HDP. V čele Výboru pro evropské záležitosti má stát Mikuláš Peksa. Prostřednictvím tohoto výboru hodlají Piráti tlačit na přijetí jasných pravidel pro bankroty států a bank a přijmout opatření pro stabilizaci bankovního sektoru v Evropě.

Vedení sněmovních výborů je zodpovědnou a koncepční prací, kterou veřejnost nevidí, ale základy legislativy se často tvoří právě zde. Pirátům nejde o sbírání poslaneckých funkcí, ale o to, aby vedení tvořili kompetentní a nezávislí lidé se zkušenostmi a znalostmi dané problematiky,“ dodává Bartoš.

Piráti se ve svých požadavcích konstantně drží svých dlouhodobých stanovisek. Prioritou je nyní urychlené zprovoznění Sněmovny a obsazení sněmovních struktur tak, aby plnily roli brzd a protivah v demokratickém systému. (zr)

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2019 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji